Disciplíny

Taekwon-Do ITF je především bojové umění sebeobrany. Protože je ale člověk tvor soutěživý má i taekwon-do 5 soutěžních disciplín:

1. Vzory - technické sestavy (TCHUL)

2. Sportovní boj (MATSOGI)

3. Silové přerážení (VIRJOK)

4. Speciální přerážecí techniky (TUKGI)

5. Tradiční sebeobrana (Traditional sparring)

V disciplínách soutěží jak jednotlivci, tak družstva a závodníci jsou rozděleni do jednotlivých výkonnostních kategorií (věkové skupiny, pohlaví a technická vyspělost).

1. TCHUL - vzory - jsou souborná cvičení, techniky sestavené podle náročnosti a logiky. Předvádí se rychlost, přesnost, dokonalé zvládnutí techniky a pohybu, síla, koordinace. Cvičenec systematicky bojuje s několika imaginárními protivníky. Hodnotí se technický obsah, síla, kontrola dechu, rytmus, rovnováha (v soutěži družstev navíc choreografie).

2. MATSOGI - sportovní boj - představuje oproti vzorům již boj proti skutečnému soupeři. Je to semikontaktní způsob sportovního boje s přesně určenými pravidly, ve kterém jsou povoleny pouze vybrané techniky a části těla na které je možné útočit. Soutěžící mají na rukou a nohou chrániče, aby se navzájem nezranili. Boj probíhá ve vymezeném prostoru "tatami" - zápasišti. Předvádí se zde rychlost, taktika, myšlení, kombinace, koordinace, vytrvalost, kondice, předvídavost, duševní odolnost. Zásahy soupeře a účinné obranné techniky se podle obtížnosti úspěšně provedené techniky a cíle zásahu bodově hodnotí. V soutěži jednotlivců jsou závodníci rozděleni dle váhových kategorií.

3. VIRJOK - silové přerážení - cílem je demonstrace plné síly, koncentrace, přesnosti a kvality techniky. Přeráží se přesně předepsanými technikami (5 v soutěži mužů, 3 v soutěži žen) plastové nebo dřevěné 2 cm silné desky o rozměrech 30x30 cm upevněné ve speciálních stojanech. Na republikových soutěžích se např. přeráží 5 desek jedinou technikou. Vítězí soutěžící, kterému se podaří získat nejvíce bodů za přeražené desky.

4. TUKGI - speciální přerážecí techniky ve výskoku - kopy ve výskoku do výšky a dálky na plastové nebo dřevěné desky umístněné ve speciálních stojanech. Prezentována je tělesná flexibilita, pohybová koordinace a další vlastnosti a dovednosti. Základní výška desky např. pro ME a MS je pro jednotlivé techniky od 240 - 270 cm. V technice prováděné do dálky (překážka vysoká 70 cm) v délce 300 - 350 cm.

5. Tradicional sparring - tradiční sebeobrana nebo Self-defense routine - "rutinní sebeobrana" - jedná se o předem secvičenou ukázku boje jednoho člověka proti více útočníkům. Byla poprvé uvedena jako pátá soutěžní disciplina na 6. MS juniorů 2004 v Genting Highlands v Malajsii. Soutěží vždy jedna dívka proti dvěma útočníkům, nebo jeden chlapec proti třem útočníkům. V tomto "Tradičním boji" jsou povoleny všechny techniky TKD jako např. podmety, páky, přehozy, seky, píchnutí, kopy a údery na všechny části těla soupeře. V předem připraveném vzájemném boji mezi členy těchto týmů se hodnotí přesnost, náročnost, načasování, kreativita, rovnováha, rytmus a další parametry. Cílem není získání převahy a vítězství v boji, ale především ukázka plné využitelnosti, pestrosti, množství a možností technik sebeobrany TKD.

Taekwon-DO ITF Zlínsko
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky